آموزش و پرورش، سالی که نکوست

آموزش و پرورش هفدهمین روز بهار خود را پشت سرگذاشته است در حالی که :
با گذشت بیش از ۱۷ روز از شروع سال تحصیلی هنوز این نهاد فرهنگی دارای وزیر نمی باشد. چنین به نظر می رسد هنوز رئیس دولت و نمایندگان مجلس نتوانسته اند برای سپردن سکان کشتی متلاطم آموزش و پرورش به فردی از میان هزاران دانش آموخته دانشکده های تعلیم و تربیت به توافق برسند.
معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی، اعلام کرده است که به دلیل کمبود منابع مالی، یک میلیون نفر از شرکت در کلاس‌های سوادآموزی محروم می‌مانند.وی در گفتگو با خبرگزاری مهر، علت کمبود یا نبود بودجه کافی برای مبارزه پیگیرانه با بی سوادی، را خارج شدن این نهضت از زیر پوشش آموزش و پرورش اعلام داشت و افزود که وزارت آموزش و پرورش نیز به دلیل محدودیت منابع، آمادگی پوشش دادن به این یک میلیون نفر را ندارد.

دانش آموزان

دانش آموزان

روزنامه همشهری در گزارشی متوسط هزینه ثبت نام در مدارس غیر انتفاعی را بین ۶۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان اعلام کرده است. به گزارش همین روزنامه  کلاس های بسیاری مدارس دولتی جنوب تهران مملو از انبوه شاگردانی است که به علت نداشتن هزینه تحصیل در مدارس غیرانتفاعی مجبورند در کلاس هایی با بیش از ظرفیت استاندارد به سر برند.پروین اعتصامی در جایی سروده :

در خور دانش امیرانند و فرزندانشان    تو چه می جویی از دانش ای رنجبر؟

افت تحصیلی واقعیتی است که همواره به زبان آمارهای رسمی و غیررسمی فراز و فرود داشته، اما نمی‌توان این واقعیت را در نظام‌های آموزشی انکار کرد. عزت‌الله دهقان، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنان فراگیری و حجم فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش را در کنار افت تحصیلی دانش‌آموزان از مهم‌ترین چالش‌های حوزه آموزش می‌داند. سال گذشته نیز مجلس با اعلام آمار ۲۳ درصدی افت تحصیلی دانش‌آموزان خبر داد که هر سال حدود ۳ میلیون و ۳۰۰‌هزار دانش‌آموز مردود می‌شوند که خود باعث خسارت سالانه ۳۳۰۰ میلیارد تومانی به نظام آموزش است.به گزارش روزنامه جام جم : رئیس کمیته آموزش و پرورش دراین‌باره گفت: هر چند مسوولان آموزش و پرورش اعلام کرده‌اند که نرخ افت تحصیلی در ۱۰ سال اخیر ۹ درصد کاهش یافته و از ۳۲ به ۲۳‌درصد رسیده است، اما هیچ یک از نمایندگان متقاعد نشده‌اند؛ چرا که همه بر این اعتقادند که اقدام موثری برای ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان انجام نشده است.
در واقع برخی کارشناسان معتقدند آنچه نرخ افت تحصیلی را کاهش داده نه ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان یا استفاده از شیوه‌های مناسب آموزشی بلکه استفاده از روش‌هایی چون تک ماده، برگزاری چندباره آزمون‌ها، استفاده از ارزشیابی‌های کیفی و غیرکمی و… است.
پژوهشگاه تعلیم و تربیت در مطالعات اخیر خود، تابستان امسال اعلام کرد: هر سال ۲۵ درصد دانش‌آموزان سال اول متوسطه مردود می‌شوند که تقریبا این رقم در سال‌های اخیر تکرار شده است. به هر حال افت تحصیلی هر سال هزینه‌ای بین ۳۸۰ تا ۴۲۰ میلیارد تومان به نظام آموزش کشور وارد می‌کند.
کنترل امنیت محیط‌های آموزشی از طریق نصب دوربین‌های مدار بسته
چنین به نظر می رسد نگرش امنیتی به محیط های آموزشی هم را یافته است.روزنامه اطلاعات در گزارشی با عنوان مدارس، زیر نگاه چشم‌شیشه‌ای و  حریم خصوصی و فن‌آوری نوین می نویسد : کنترل امنیت محیط‌های آموزشی از طریق نصب دوربین‌های مدار بسته در دو سال گذشته در دانشگاه‌های متعدد کشور انجام شده و مدتی است که این روش به برخی مدارس که دخترانه نیز هستند، راه یافته است.‌بنابر اخبار موجود، مدیران تعدادی از مدارس دولتی و غیردولتی تهران اقدام به نصب دوربین‌هایی در سطح مدارس تحت مدیریت خود کرده‌اند که موجی از نگرانی را در میان دانش آموزان و حتی معلمان ایجاد کرده است. این در حالی است که مسئولان آموزش و پرورش در بدو رسانه‌ای شدن این خبر از چنین اقدامی اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، اما چند روز بعد به دفاع از آن پرداختند. بهانه‌ی نصب دوربین در مدارس، کنترل کیفیت و سطح تدریس معلمان است. چنان چه جستجو در اخبار آبان ماه سال گذشته نشان می‌دهد، در منطقه۱۱ ‌ آموزش و پرورش که نصب این دوربین‌ها آغاز شد، اعتراضات متعددی از سوی معلمان، دانش‌آموزان و اولیای مدارس صورت گرفت که به جابجایی رئیس منطقه انجامید.‌یک مقام آگاه در سازمان آموزش و پرورش شهر تهران که می‌خواست نام او فاش نشود، در حالی که هدف از نصب دوربین را افزایش ضریب امنیت در مدارس اعلام می‌کند، می‌افزاید: مدارس نیز هم چون برخی خانه ها، ساختمان ها، ارگان‌ها و سازمان‌ها که نه تنها ‌در ایران در سراسر جهان در آنها از دوربین استفاده می‌شود می‌توانند به این وسیله مجهز گردند.‌…
گویا قرار است است اخلاق و انضباط هم این گونه نهادینه شود.
مدارس خوب دولتی برای پولدارها
روزنامه همشهری ۲۱ اردیبهشت امسال به نقل از مصاحبه معاون آموزش و پرورش با خیر گزاری مهر نوشت:با ابلاغ آیین نامه مدارس هیئت امنایی در سال تحصیلی آینده چهار هزار مدرسه بصورت هئیت امنایی اداره می شوند.با توجه به این اظهارات این سئوال پیش می آید که هدف از این کار چیست؟آیا دانش آموزان خانواده های کم درآمد فقط اجازه دارند در مدارس دولتی بی کیفیت تحصیل کنند؟عدالت آموزشی در آموزش و پرورش یعنی هیئت امنایی شدن مدارس و شهریه گرفتن از خانواده دانش آموزان؟
بنظر می رسد با هیئت امنایی شدن مدارس فاصله طبقاتی بیشتر خواهد شد، هرچه بنیه مالی خانواده بهتر باشد فرزندان آنها نیز در مدارس دولتی با کیفیت یا به عبارت مدارس هیئت امنایی تحصیل می کنند.اگر خانواده ای هم توان پرداخت شهریه را نداشته باشدخوب طبیعی است که فرزندانشان حق تحصیل در مدارس با کیفیت را نخواهند داشت.به عقیده برخی کارشناسان اموزشی، مدارس هیئت امنایی فقط با هدف دریافت پول از والدین شکل می گیرند.

بهارتعلیم و تربیت آغاز شده است.سالی که نکوست ….

مطالب مرتیط : آموزش و پرورش، تحصیلات همگانی و عدالت اجتماعی آموزش و پرورش و عدالت آموزشی

About عبدالرضافارسی

عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره تحصیلی، ازدواج، کودک و نوجوان تلفن: 09363732767