روز جهانی کاریکاتور

کاریکاتور از ریشه کلمه ایتالیایی «کاریکارا» به معنی غلو و اغراق‌ و پرکردن گرفته شده‌است و نیز به مفهوم شباهتی که در آن خصوصیات و خصلت‌های ویژه موضوع به نحوی اغراق‌آمیز و غیرطبیعی نمایان شود تعریف نموده اند.بنابر این تعریف : «در هر چیز که افراط شود، آن چیز به کاریکاتور تبدیل خواهد شد و کاریکاتوریست با این اغراق و برجسته نمایی تلاش دارد مخاطب را تفکر وادارد و یا اینکه در مخاطب خود ایجاد پرسش نماید.
برای انتقال پیام و در واقع ارتباط با مخاطب ابزارهای مختلفی وجود دارند موسیقی، نقاشی، شعر …. و کاریکاتور. بنابر این کاریکاتور نوعی ابزار و وسیله است برای ایجاد ارتباط وانتقال پیام برای تفاهم و همدلی.کاریکاتوریست ها سوژه های خود را در هر جایی پیدا می کنند بسیاری از کاریکاتوریست ها سوژه های خود را از میان سیاستمداران، و نهاد ها و ارباب قدرت در جامعه بر میگزینند بنابراین سوژه هایی مانند قضات، نظامیان، پلیس و مقام های صاحب قدرت در جامعه به سوژه هایی مناسب تبدیل می شوند.

PENA PAI کارتونیست پرتغالی

PENA PAI کارتونیست پرتغالی

کاریکاتور نسبت به سایر ابزارهای انتقال پیام می تواند مزایای داشته باشد.وسیله ای که می تواند تنها با ایجاد یک طرح ساده که با چند خط ساده ایجاد می گردد زبانی رساست که از بعضی جهات بر شعر یا موسیقی می تواند برتری داشته باشد.کاریکاتوریست با ایجاد چند خط ساده با قلم بر روی کاغذ ایجاد می کند در عین حال که نوعی ابزار برای انتقال پیام خود بر می گزیند در همان حال نوعی ابزار برای مبارزه با ناراستی ها در جامعه را بکار می برد. به باور خیلی ها تا هنگامی که در اغراق و افراط انسان‌ها به سر می‌بریم، جهان کاریکاتور با ما خواهد بود.
هفتم آوریل یا ۱۸ فروردین ماه را روز جهانی کاریکاتور و کارتونیست ها نامیده اند.با وجود این که در میان هنرمندان کشورمان کاریکاتوریست های برجسته ای که در سطح جهانی مطرح هستند وجود دارد و تنها در شهر تبریز بیش از صد کاریکاتوریست حرفه ای فعالیت می کنند و بیش از چهارصد هنرجوی کاریکاتور و انیمیشن در این شهر تلاش می کنند ولی در حال حاضر یک نشریه خاص کاریکاتور در سطح کشور وجود ندارد و سایت معروف Persian Cartoon چندی پیش بر روی کاربران در ایران بسته شد. نشانی تعدادی کارتونیست های جهان را در انجمن کاریکاتور تبریز + پیدا خواهید کرد.
پی نوشت: محمدصالح رزم حسینی (ابوکورش) + یکی از هنرمندان کرمانی  است که به گزارش ایران کارتون + چندی پیش موفق به کسب جایزه ی ویژه  اولین مسابقه بین المللی کارتون “سرقت ادبی” ۲۰۱۰ شد.در تصویر زیر اثر محمدصالح رزم حسینی که برنده این مسابقه جهانی گردیده را می بینید.

ثر محمدصالح رزم حسینی

اثر محمدصالح رزم حسینی

کارتون  اثر مسعود ضیایی

کارتون اثر مسعود ضیایی

 

Free image hosting at imagecave.com

کارتون

Free image hosting at imagecave.com

کاریکاتور

Free image hosting at imagecave.com

Free image hosting at imagecave.com

About عبدالرضافارسی

عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره تحصیلی، ازدواج، کودک و نوجوان تلفن: 09363732767