سوگنامه میراث فرهنگی

بخشی از سوگنامه میراث فرهنگی.

تخریب شد، تهدید می شود، در حال ازبین رفتن است، ویران شد اینها بخشی از کلمات تکراری است که همواره در سایت رسمی میراث فرهنگی به چشم می خورد. کافی است به هرکدام از منابع داده شده در پیوندهای زیر بروید تا بیشتر متوجه شوید، آیا زمان آن فرا نرسیده است تا …  براستی پاسخگو کیست؟

ستارخان ، مشروطه و بی توجهی به میراث فرهنگی در پی سهل‌انگاری‌های صورت گرفته خانه ستارخان در تبریز تخریب شد.

برای حفظ بنای مسجد جامع ورزنه فریادرسی باید

در بعضی قسمت‌های مسجد جامع ورزنه، مانند سردر و دیوار رواق‌های شرقی و غربی بنا شکستگی‌های عمیقی اتفاق افتاده و پایه گنبد ترک برداشته و دیوار رواق‌های شرقی و غربی از حالت عمودی خارج گشته و شکستگی‌هایی در دو طرف ایوان جنوبی مشرف به گنبدخانه ایجاد شده است.

مسجد ۵۰۰ ساله ورزنه در حال تخریب کامل است

مسجد ۵۰۰ ساله ورزنه که از آن به عنوان یکی از شاهکارهای معماری عصر تیموری یاد می‌شود،‌ در پی بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و عدم پرداخت اعتبارت تخصیص یافته در حال تخریب کامل است. در حال حاضر ترک‌های این مسجد جان نمازگزاران را تهدید می‌کند.

وکیل پرونده شکایت مردمی عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی ، از گفته دادگستری اصفهان انتقاد کرد

همایش اصفهان در خطر برگزار می‌شود همایش اصفهان در خطر امروز ۱۴ اسفند ماه با موضوع بررسی وضعیت عبور مترو از خیابان چهارباغ عباسی در موزه فرش برگزار می شود.

خانه میرمیران؛ گنجی در ویرانه . سقف بنای خانه میرمیران که در مجاورت موزه مردم‌شناسی ورزنه قرار گرفته است، در اثر بارندگی و کندن افراد بی‌هویت به سرعت درحال از بین رفتن است.

گورستان اشکانی_ ساسانی شوش زباله‏دانی شد .گورستان اشکانی و ساسانی شهر باستانی شوش که پیش از این به دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به منظور ساخت هتل لاله گودبرداری شده بود، اکنون به صورت زباله دانی و محل تخلیه نخاله های شهری شوش درآمده است. این گودبرداری گودالی به وسعت یک زمین فوتبال به وجود آورده است.

محوطه عصر برنز “قره کند” آذربایجان غربی با خاک یکسان شد. محوطه پنج هزار ساله “قره کند” یکی از چندمحوطه کلیدی عصر برنز در شمال غرب ایران به دنبال اتمام عملیات ساخت و ساز یک نهاد نظامی برای همیشه با خاک یکسان شد . تخریب سایر محوطه های تاریخی در آذربایجان غربی همچنان ادامه دارد و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این استان اقدامی جدی برای جلوگیری از این تخریب ها انجام نمی‌دهند.

مسئولان میراث یزد بار دیگر حمام امیر چخماق را زیر خاک مدفون کردند.با کشف حمام تاریخی امیر چخماق یزد با قدمتی بیش از ۶۰۰ سال بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی امیدوار شدند که این بنای تاریخی حیات دوباره یافت و مرمت و بازسازی می شود تا کنار سایر آثار امیر چخماق مجموعه توریستی آن را تکمیل کند . با این وجود مسئولان میراث به بهانه مانع شدن این بنا از فعالیت های اجتماعی آن را زیر خروارها خاک مدفون کردند.

حکایت همچنان باقیست ……

About عبدالرضافارسی

عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره تحصیلی، ازدواج، کودک و نوجوان تلفن: 09363732767