چنگیز خان، وارونه نویسی تاریخ و ستایش خشونت

به واسطه اینکه مدت چند سالی است که وبلاگ می نویسم معمولا تعدادی نامه ( ایمیل ) به دستم میرسد . نامه ها از همه چی و همه جا هست ، تعدادی دوستان پیام محبت آمیز دارند ، بعضی ها لینک مطلب و عکس می فرستند ، بعضی تقاضای شخصی دارند ، چند تایی که لظف زیاد تری دارند لینک ویروسی یا خود ویروس رو میفرستند. به بعضی آدرسها هم که می روم ، اونجا هم همه چی از همه جا هست بعضی تو نوشته ها شون پاچه خوری از ما بهترون رو می کنن بعضی بر عکس همه رو از صدر تا ذیل به باد ناسزا و بد وبیراه گرفته اند . . . . یکی از این دوستان نادیده و قدیمی که به تازگی در ینگه دنیا مقیم شده اند به همراه ایمیل خود چند تصویر و پیوند در باره چنگیز خان وافزایش محبوبیت وی فرستاده اند، ایشان نوشته اند:
“جامعه مغول های ساکن واشنگتن” تلاش دارند تا مجسمه چنگیز خان را در پایتخت امریکا برپا نمایند. استدلال جامعه حدوداً سه هزارنفری مغولان ساکن واشنگتن این است که: وقتی برخی از اقلیت قومی دیگر، توانسته اند با بنای مجسمه های شخصیتهای ملی شان هویت قومی و فرهنگی شان را حفظ نمایند، چرا چنگیز خان که نماد از افتخارات تاریخی آنان است در متن جامعه مغولان ساکن واشنگتن قد بلند ننماید.!؟

دوسال قبل، همزمان با هشتصدمین سالگرد تاسیس امپراتوری چنگیزخان، و درپی آن برقراری تماسهای دیپلماتیک، فرهنگی و علمی کشورهای غربی با مغولستان، در شناخت و تغییر دیدگاه مورخان غربی نسبت به چنگیزخان تغییر واقع بینانه تری !! روی داد، در کنار روزنامه واشنگتن پست، کتابها، مقاله ها، گزارشها و فیلم هایی در مورد چنگیزخان منتنشر شده اند همه نگاه انسانی تر! و لحن واقع بینانه !؟ تری نسبت به او داشته اند.به گونه ای که امروزه اغلب رسانه ها و مورخان غرب علی رغم یادآوری خشونت در فتوحات چنگیزخان، قانونمندی، مدارای مذهبی، آزادی، نفوذ و قدرت زنان در سیستم امپراتوری چنگیزخان را می ستایند.چین، چنگیزخان را بزرگترین قهرمان تاریخی چین نیز می خواند و حتی گویا در سایت فارسی رادیو چین هم آمده است جناب مائو در ستایش چنگیز خان سروده ای دارد.، بسیاری از ژاپنی ها ها ادعا دارند که چنگیزخان اصالتا یک جنگجوی افسانه ای ژاپن بوده که به مغولستان رفته است. برخی مردم کره ، که روزگاری سرزمین آنان بخش از امپراتوری چنگیزخان بود، او را قهرمان کره می دانند.تحقیقات علمی!؟ جدید هم به مدد طرفداران جناب چنگیز خان شتافته اند به گونه ای که جدیدا مجله نشنال جیوگرافیک، و شبکه تلویزیونی دیسکاوری امریکا اعلام نموده است، که بر اساس تحقیقات علمی { ؟ } (ژنیتیک) جدید از هر دوصد نفرساکن جهان یک نفر اولاد مستقیم چنگیزخان می باشد. یعنی نیم درصد مردم جهان.و تحقیقات علمی!! جدید نشان می دهد که شانزده میلیون نفر از ساکنان آسیای میانه داری کروموزوم y چنگیزخان می باشند و بقایای مستقیم آن خان بزرگ اند.
این یک روی سکه، از سوی دیگر
ادوارد تلر در خاطراتش در مورد حمله چنگیزخان مغول به ایران دوره خوارزمشاهی می نویسد: یک نمونه مهم در تاریخ، جنگهای چنگیزخان مغول، و بویژه تخریب سرزمین های پارسی است. بیش از نصف جمعیت سرزمین تسخیر شده نابود گردید، و پارس، که همان ایران امروزیست، هرگز جلال و ابهت پیشین خود را دیگر باز نیافت.» حمله چنگیزخان مغول چنان دهشتناک و بیرحمانه بود که خیابانهای نیشابور «که مهد علم و دانش و نوآوری آن زمان بود، تبدیل به جویبارهای خون گردید، و از سران مردان و زنان و کودکان هرم هایی ساخته شد، و حتی به سگ ها و گربه های شهر نیز رحم نکردند.» از اینروست که تاریخ نگار دیگری می نویسد: شکی نیست که نابودی و ویرانی که در حین خیزش دولت مغول در ایران بوقوع پیوست، و قتل عام وسیعی که در آن زمان رخ داد، در هزار سال هم ترمیم نخواهد گشت، حتی اگر فاجعه دیگری نیز بوقوع نپیوندد.»
افزون بر این در کتاب های تاریخی می خوانیم :
حمله چنگیز به ایران موجب توقف جریان طبیعی و باعث رکود تاریخی – اجتماعی جامه ی ما گردید و با نابودی و کشتار صدها هزار شهری و روستایی و ویرانی شبکه های وسیع آبیاری و کشاورزی، ایران دچار یک یک توقف و درنگ اقتصادی – اجتماعی بزرگی شد.سیاست های مالیاتی سختی که ” چنگیز ” و جانشینان او بر روستاییان تحمیل کردند، یکی از بی رحمانه ترین شکل های بهره کشی فئودالی بود که روستاییان را مرتبا فقیر و فقیر تر می کرد و امکان احیای کشاورزی را از میان می برد.
رشید الدین فضل الله در ( جامع التواریخ ) می نویسد: کلوخ و خاشاک را در نظر حکام و غیرهًم اعتبار بود و رعایا را نه، و خاشاک شوارع ( راه ها ) آن کوفتگی نمی یافت که رعیت. این مورخ فئودال در جای دیگر می نویسد: روزی ” غازان خان ” فرمود: من جانب رعیت نمیدارم اگر مصلحت است تا همه را غارت کنم، بر این کار از من قادر تر کسی نیست.
در ” تحریر تاریخ وصاف ” می خوانیم: ” ایلچیان ” هر آنچه در روستاها می یافتند به تطاول می بردند، آنها بسیار بد نام و غارتگر بودند، برا ثر تاراج و تهاجم ایلچیان، بسیاری از روستاییان از دهات خود فرار کردند و روستاهای فراوانی رو به ویرانی نهاد.همچنین در تاریخ غازانی می خوانیم: وسعت تجاوز و تاراج ” ایلچیان ” در روستاها به اندازه ای بود که حتی دزدان و ورهزنان خود را ” ایلچی” می دانستند و به این بهانه، دسترنج روستاییان و چهارپایان متعلق به دهقانان را می گرفتند.
به گفته ابن اثیر حدود ۷۰۰۰۰۰ نفر در نیشابور به قتل رسیدند و به قول جوینی حتی این رقم به یک میلیون و سیصد هزار نفر، بالغ می گردیده است.
مغولان پس از سه بار قتل عام در نبشابور هر کس را که باقی مانده بود بفرمان چنگیز کشتند و حکم شد آن شهر را چنان ویران کنند که در آنجا بتوان زراعت کرد، و حتی سگ و گربه ی آن شهر را نیز زنده نگذارند . . . . مغولان نیز چنین کردند، حتی گفته اند که سپاهیان ” تولی” هفت شبانه روز در “نیشابور” ویران – آب بستند و در سراسر آن جو کاشتند. ( تایخ مغول – عباس اقبال )
در مرو نیز نزدیک ۷۰۰۰۰۰ نفر را کشتند و به قول ” جوینی “: به هر یک از سربازان مغول، سی صد الی چهارصد ” مروی” برای کشتن رسید و چنان کشتار کردند که گودال ها از کشتگان انباشته شد … . در ” بخارا ” تمامت شهر در آتش سوخت و در ” خوارزم ” تمامت خلق را بکشتند و آنچه ارباب حرفه و صناعت بود ( زیادت از ۱۰۰ هزار نفر ) را جدا کردند و آنچه کودکان و و زنان جوان بود، برده ساختند … ( تاریخ جهانگشا ).
اما چنین می نماید که این روزها تب چنگیز خان گرایی و ستایش او حسابی بالا گرفته است و بهرحال، گویا نگاه جدید و واقع بینانه مغول ها و تاریخ نگاران!! غرب نسبت به چنگیزخان آن نابغه نظامی نشان از آن می دهد که آهسته آهسته آن خان بزرگ، آن فرمان روای عالم (معنای نام چنگیزخان) تکیه بر جایگاه راستین تاریخی خویش می زند به گونه ای که:
• جورج بوش و نمبرین انخبیار ریس جمهور مغولستان در پیشگاه مجسمه چنگیزخان در کنار هم عکسی به یادگار میگیرند!.

Free image hosting at imagecave.com

مجسمه چنگیز خان در میان بوش و رئیس جمهور مغولستان

مغولها مجسمه بزرگ چنگیزخان را در محلی ایجاد می نمایند که پس از تکمیل شدن این مجسمه جهانگردان می توانند در قسمت سر مجسمه وارد شده و مناظر اطراف را تماشا نمایند. مغولها این مجسمه را همتای” مجسمه آزادی امریکا” در مغولستان می دانند.

بنای یادبود چنگیزخان در مغولستان داخلی، چین ایجاد می گردد.

Free image hosting at imagecave.com

مجسمه چنگیز خان

تصاویر امپراتور چنگیزخان در اسکناس های مغولستان چاپ می شود.

Free image hosting at imagecave.com

چنگیز خان روی اسکناس

• در، اولان باتور، مغولستان مجسمه چنگیزخان که ساخت آن شش میلیون دلار هزینه برداشته است رونمایی می شود.
• مجسمه فرمانروای عالم در این محل ایجاد می گردد وکم کم رسم می شود که نوعروسان و نو دامادها اینجا برای عکس گرفتن به این محل می آیند.

Free image hosting at imagecave.com

مجسمه چنگیز

• در مغولستان بلوزها ( تی شرت ) منقوش به تصویر چنگیز خان تولید می شوند که جوانان مغول باغرورٍ آن ها را بر تن می کنند…

Free image hosting at imagecave.com

تصویر چنگیز خان بر روی پیراهن

مغولستان به افتخار چنگیزخان نام یک نوع شراب محلی را به نام چنگیزخان می سازد.

وارونه نویسی تاریخ و وقایع تاریخی پدیده تازه ای نیست .دلیل اینگونه سرسختی و پافشاری در وارونه نشان دادن حقایق و یا توجیه آن چه می تواند باشد؟ اگر انسان بخواهد این نوشته ها را بپذیرد و باور کند باید در مقابل خشونت و آدم کشی و جنایت سر تعظیم فرود آورد گویا برای باز شدن راه تجارت غرب به شرق قتل عام نیشابور و مرو و بخارا لازم بوده است و اگر هم اتفاق افتاده در عوض باعث رونق تجارت و جاده ابریشم گشته است.به نظر شما این همه تلاش در مسیر جهت دادن وجدان جمعی به پذیرش خشونت و آدمکشی با چه انگیزه ای صورت می گیرد؟ و چه کسانی از آن سود می برند؟

Tags:

About عبدالرضافارسی

عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره تحصیلی، ازدواج، کودک و نوجوان تلفن: 09363732767