یک پله بالاتر

مشهور است ما ایرانی ها مرده پرستیم بدین معنی که تا زمانی که  چهره معروف و برجسته ای در زمینه ادب، فرهنگ، علم و از این دست در میان ما وجود دارد و زنده است نه تنها از او یادی نمی کنیم بلکه به او کم محلی هم میکنیم اما همینکه همین شخص ااز دنیا می رود و دیگر در بین ما نیست فریاد وا اسفا سر می دهیم و برایش مراسم بزرگداشت و کنگره و . . .  برگزار می نماییم.اما چنین بنظر می رسد ما استان کرمانی ها یک پله بالاتریم . ماجرا از این قرار است که :

پس از اقدام شهرداری نسبت به تخریب قبرستانی در هفته گذشته اعتراضات روزنامه های محلی و سایت های مختلف کشوری و کرمانی را راجع به این حرکت شاهد بودیم .عنوان اغلب روزنامه های محلی کرمان و رفسنجان و دیگر شهرهای استان کرمان این بود :

مزار تنها شهید کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ در کرمان تخریب شد. در جریان تخریب قبرستان قدیمی شهر کرمان مزار تنها شهید کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲ تخریب و از بین رفت. خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا منطقه کویر چنین گزارش داد که شهرداری کرمان که برای اجرای پروژه خود قبرستان قدیمی سید حسین کرمان را تخریب می کرد بدون توجه به وجود مدفن سرگرد سخایی (تنها شهید کودتای شاهنشاهی-امریکایی ۲۸ مرداد۱۳۳۲ ) مزار وی را تخریب نمود.سرگرد شهید محمود سخایی فرماندهی شهربانی کرمان را در اختیار داشت و از طرفداران ملی شدن صنعت نفت و دولت نهضت ملی بود که در جریان کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد توسط عمال شاه کشته شد.

راستش تا پیش از این بسیاری از مردم کرمان از وجود مزار ایت شهید نهضت ملی در قبرستان قدیمی سید حسین کرمان بی اطلاع بودند و گمان کنم حتی سنگ قبر سالمی هم بر مزار این شهید بزرگوار باقی نمانده بود دلیلش هم این است که قائم مقام و معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان در گفتگو با سایت سلام کرمان ضمن ابراز تاسف نسبت به تخریب قبر سرگرد سخایی گفت: از وجود قبر ایشان در این مکان اطلاع نداشتیم و کسی نیز ما را در جریان قرار گرفتن قبر وی در این قبرستان قرار نداد. وی اضافه کرد : اما شهرداری پس از بررسی موضوع آمادگی دارد تا در محل دفن سرگرد سخایی تندیسی از ایشان را بر مقبره ی وی نصب نماید.

حالا قبول کردید که ما از مرده پرستی یک پله بالا تریم؟  

 

Tags:

About عبدالرضافارسی

عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره تحصیلی، ازدواج، کودک و نوجوان تلفن: 09363732767